Akustik Oda Nedir ?

Akustik oda, bölünmüş bir alan veya mekanın içerisinde seslendirme, ses kayıt, amatör veya profesyonel olarak enstrüman çalınan ve bunun gibi ses ile alakalı işlemlerin yapıldığı odalardır.

Odanın Akustiği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Bir odanın akustiği düzenlenirken tavan, duvar ve zemin detaylarında yansıma oranı hesap edilmelidir. Yüzeylerden yansıyan ses ortamda çınlama, yankı problemleri oluşturmaktadır. Ses yutumu sağlayan malzemelerin doğru konumlandırılması önemlidir.

Akustik Oda Yapımında Ses İzolasyon Malzemesi Kullanımı

Genel olarak tavan bölümlerinin %80'i duvarların %50 oranında zeminde ise tamamının akustik malzemeler ile kaplanması gerekmektedir. Çınlama sorunu olan mekanlarda kullanılması gereken akustik malzemeler ses yutumu özelliğine sahip ürünler olmalıdır. Burada kullanılacak ürün tercihi tamamen bütçenize bağlıdır. Hem dekoratif hemde akustik amaçlı kullanılan ürünler Tekno Tocuh, Basotect ve Akustik Panel olarak adlandırdığımız ürünlerdir. Ancak görselin önemli olmadığı yerlerde Yanmaz Akustik Sünger önerilmektedir.

Akustik Ses İzolasyon Malzemesi Uygulanışı

Malzemeler genellikle son katman yüzeylere yapıştırılarak monte edilmektedir. Uygulaması kolay ve esnek ürün olan ses yutumu akustik süngerleri rahatlıkla kendiniz montajı gerçekleştirebilirsiniz. Solid bazlı yapıştırıcıyı küçük bir kovaya bir miktar boşaltın. Uygulama yapacağınız yüzeye parmak rulo vasıtası ile yapıştırıcıyı sürün. Son olarak tercih ettiğiniz akustik süngeri uygulayın. Yapıştırıcının kuruma hızı çok yüksektir beklemenize gerek kalmayacaktır. Tenekenin kapağını kapalı tutmayı unutmayın, içerisindeki solvent malzeme uçar ise yapıştırıcı özelliğini yitirecektir.

Ses İzolasyon Malzemeleri Kullanım Alanları