Reji odaları televizyon, radyo ve sinema gibi mekanlardaki işlevlerin yürütüldüğü yerdir. Bu tarz stüdyoların en önemli ünitesidir. Burada çalışma yapan operatörlerin dikkatlerinin dağılmamaları daha iyi bir performans ortaya koymaları için önem göstermektedir. Bir nevi kumanda odası olan reji üniteleri için mevcut duvarlara içeriye gelen ses verilerine göre ses yalıtım süngeri veya malzemeleri önerilmesi daha doğru olur. Örnek olarak bu çalışma alanının bitişik nizamda bulunan başka bir odadan gelen konuşma seslerini baz alalım. Sesin kaynağında 70 desibel ölçüldüğünü düşünelim reji ünitesinde ise hissedilen ses şiddeti 60 desibel olduğunu kabul edersek bu ses seviyesini 6-7 desibel düşürmek yeterli olacaktır. Bu seviyede bir ses yalıtımı için farklı uygulamalar önerilebilir.

1) Direkt Mevcut Yüzeylere Ses Yalıtım Malzemesi Uygulamak : Odanın Duvar ve tavanlarını akustik ses yalıtım süngerleri ile kaplanması diyebiliriz. Bu işlemde açık gözenekli poliüretan akustik yanmaz sünger ürünü kullanılabilir. Uygulaması kolay olup esnekliği sayesinde biçimlendirilebilir. Ayrıca ortamda oluşabilecek yangın tehlikesini belli bir oranda önler. Bu ürünler direk yapıştırıcısı ile duvar ve tavanlara kolayca yapıştırılır. Ortamda bulunan çalışanların kendi aralarında çıkardığı seslerin yankılanmasını engeller içeride oluşan sesi soğurmaktadır. Dışarıdan gelen seslerin yalıtımı ve izolasyonu için tavsiye etmediğimiz bir uygulama yöntemidir. Ancak bu uygulama yöntemiyle iyi bir sonuç almak için yüksek yoğunlukta ses kesici özelliğe sahip süngerpan ürünü akustik süngerin altında kullanılırsa istenilen performansa yakın bir sonuç alınır. Hem maliyet azalır hemde alandan tasarruf edilir.

2) Yüzeylere Hava Boşluğu ile Ses Yalıtım Malzemesi Uygulamak : Hali hazırda beton ve alçı yüzeylere ses kesici ürün uygulandıktan sonra alüminyum, ağaç veya çelik profiller ile karkas oluşturulduktan sonra alçı levhalar ile işlem bitirildiği takdirde orta seviyeli bir ses yalıtımı sağlanmış olur. Burada kullanılacak ses kesici izolasyon ürünü iletim kaybı seviyesi yüksek olursa performans artacaktır. Yüksek seviyeli bir ses izolasyonu için alçı levha üzerine ağır ses bariyeri kullanılıp tekrarında akustik sünger uygulanırsa Ciddi derecede bir gürültü izolasyonu sağlanmış olur.

 

Ses İzolasyon Malzemeleri Kullanım Alanları